معرفی واحد پژوهش و فناوری

مرکز پژوهش پتروشیمی تندگویان

 

مرکز پژوهش پتروشیمی شهید تندگویان در راستای استراتژی های سازمان و با توجه به نوع فناوری و فرآیند تولید واحدهای این مجتمع و به منظور حفظ وافزایش قدرت رقابت در سطح جهانی و بازار داخلی، در تیرماه سال 1384 همزمان با راه­ اندازی واحدهای تولیدی، فعالیت خود را آغاز نمود. ماموریت اصلی مرکز پژوهش و توسعه­ ای پتروشیمی شهید تندگویان، بهینه­ سازی محصولات و فرآیندهای موجود، کاهش هزینه­ های تولید (از طریق کاهش ضایعات تولید و نیز بهینه­ سازی مصرف مواد و انرژی) و اجرای طرح­های توسعه­ ای با به کارگیری آخرین دستاوردهای علمی و فنی بوده است. این مرکز همواره کوشیده است از استعداد، خلاقیت، دانش و تجربه کارشناسان، صاحب نظران و پژوهشگران مرتبط با فرآیندهای تولید PTA و PET در درون و بیرون سازمان استفاده نماید.

 

مرکز پژوهش تندگویان، در راستای خط مشی و استراتژی های سازمان، هفت رویکرد اصلی را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده است:

 

1.       دستیابی به دانش و فناوری تولید محصولات جدید مرتبط با PET  در راستای تنوع سبد محصولات

2.       بهینه سازی فرایندها و رفع معضلات فرایندی با هدف ارتقاء تکنولوژی، کم کردن انحرافات مصرف، کاهش مصرف انرژی و  بطور کلی کاهش هزینه تمام شده تولید

3.       داخلی سازی مواد شیمیایی ،روغن ها و کاتالیست ها 

4.       شناخت دانش پایه و بهبود فرآیندهای تصفیه پساب مجتمع.

5.       تشکیل تیم های پژوهشی، توسعه همکاریهای مشترک با موسسات پژوهشی داخلی و خارجی برای توسعه فناوری و به کارگیری فناوری های نوین تجاری.

6.       بهبود جنبه ­های زیست محیطی

7.       ارائه خدمات علمی و مشاوره فنی به مشتریان مجتمع.

مرکز پژوهش با کاوش در منابع علمی، حضور در نمایشگاه­ها، برگزاری نشست­های کارشناسی، استفاده از تجربیات، پیشنهادات و توان تخصصی دانشگاهها، شرکت­ها و سازمان­های صاحب نظر در زمینه محصولات و فناوری پلی­ استر و شناخت تکنولوژی­ های نوین، ظرفیت­های بازار و نیازهای مشتریان را شناسایی و اولویت بندی کرده و سپس برای پاسخگویی به این نیازها با به کارگیری خلاقیت، نوآوری و توان علمی و اجرایی کارکنان، مشتریان و همچنین مراکز علمی–پژوهشی خارج از سازمان (مانند دانشگاه­ها، پژوهشگاهها و دیگر مراکز پژوهش دولتی و خصوصی)، کیفیت محصولات و خدمات موجود را بهبود بخشیده و برای طراحی و تولید محصـولات جدید برنامه­ ریزی نماید.

ماندن در عرصه رقابت جهانی تنها با حفظ و تقویت قدرت رقابت سازمان و افزایش میزان رضایت­مندی ذینفعان و گسترش بازارهای هدف امکان پذیر می­باشد و همین باور سبب شده است که سازمان علی­رغم آنکه یکی از جوانترین شرکت­های پتروشیمی در ایران می­باشد، موفق شود چندین گونه یا گرید جدید از محصولات PET را با همکاری و مشارکت فکری کارکنان، مراکز علمی-پژوهشی و مشتریان، شناسایی، و تولید نماید.

 شیوه­ ی انتخابی برای اجرای رویکرد پژوهش، برگرفته از مدل رایج در سازمانهای پیشرو بوده و دارای هفت مرحله ایده ­یابی و ایده­ پردازی، غربالگری ایده­ ها، مطالعات امکان­ سنجی (Feasibility Study- FS) فنی-اقتصادی، تصویب طرح ، اختصاص بودجه، کسب و یا اخذ دانش فنی و در نهایت، تولید آزمایشی و صنعتی می­باشد.

 

شورای پژوهشی

به منظور برنامه ریزی و هماهنگی فعالیتهای پژوهشی و کاربرد فن آوریهای جدید با سایر فعالیتهای فنی اجرائی در مجتمع شورای پژوهش و توسعه شرکت متشکل از اعضاء زیر تشکیل گردید:

 • مدیر عامل
 • رئیس مجتمع
 • رئیس خدمات فنی
 • رئیس پژوهش و توسعه
 • دو نفر بعنوان اعضا و مشاوران شورا

تبصره :‌ درصورت نیاز و به پیشنهاد دبیر شورا و موافقت رئیس شورا، برحسب مورد از افراد متخصص جهت حضور در جلسه دعوت بعمل خواهد آمد .

حدود اختیارات و وظایف شورای پژوهش عبارتند از :

 • بررسی و تصویب سیاستها و اولویتهای پژوهشی مجتمع.
 • بررسی و تصویب برنامه های پژوهشی مجتمع.
 • بررسی و تصویب پروژه های پژوهشی.

سایر موارد:

 • چگونگی تشکیل،‌ رسمیت و اداره جلسات شورا بر اساس آئین نامه داخلی خواهد بود که به تصویب شورا میرسد.
 • کلیه مصوبات شورا پس از هماهنگی با رئیس شورا،‌توسط دبیر شورا ابلاغ و اجراء میشود.
 • هر گونه تغییر در این دستورالعمل با پیشنهاد هر یک از شوراها از طریق امور تحقیق و توسعه پتروشیمی در دستور کار شورای پژوهش و آموزش پتروشیمی قرار گرفته و پس از تصویب قابل اجراء است.